Home > SSAT Test > SSAT Math Practice Tests
Question: 436
10. It costs m dollars to buy 60 nails. At the same rate, how many dollars will it cost to buy 24 nails?
Correct Answer: B
Explanation:
B is correct. It costs m dollars to buy 60 nails. 24 nails are of 60, so the cost of 24 nails will be dollars.
Previous Next