ISEE Mathematics Achievement Question 151: Answer and Explanation
Home > ISEE Test > ISEE Mathematics Achievement Practice Tests
Test Information
- Use your browser's back button to return to your test results.
- Do more ISEE Mathematics Achievement Practice Tests.
Question: 151
2. It costs $48.00 dollars to buy 64 cans of soda. At the same rate, how many dollars will it cost to buy 48 cans?
- A. $12.00
- B. $9.00
- C. $36.00
- D. $64.00
Correct Answer: C
Explanation:
C is correct. It costs $48.00 to buy 64 cans of soda. 48 cans are of 64, so the cost of 40 cans of soda will be
.